Excellent, Pre-WW2 Colt Government Model National Match Rig
| Type: | Government Model National Match |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .45 ACP |
| Condition: | ~96% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | 1936 |
| Type: | Government Model National Match |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .45 ACP |
| Condition: | ~96% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | 1936 |
| Type: | Pants |
| Maker: | German |
| Condition: | Very Good |
| Year: | WW2 |
| Type: | Frontier Scout |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .22 Magnum |
| Condition: | ~99% |
| Bore: | Mint |
| Year: | 1964 |
| Type: | M101 Dura-Matic |
| Maker: | High Standard |
| Caliber: | .22 LR |
| Condition: | ~97% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | Late 1950's |
| Type: | Sport-King |
| Maker: | High Standard |
| Caliber: | .22 LR |
| Condition: | ~92-93% |
| Bore: | Mint |
| Year: | 1950's |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Spreewerk |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | ~85% |
| Bore: | 8.5/10 |
| Year: | 1943 |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | ~65% |
| Bore: | 6.5/10 |
| Year: | 1942 |
| Type: | PP |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 7.65mm |
| Condition: | ~85-90% |
| Bore: | 9/10 |
| Year: | 1945 |
| Type: | PPK |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 7.65mm |
| Condition: | ~96% |
| Bore: | Like-new |
| Year: | 1935 |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Mauser |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | Refinished |
| Bore: | 8/10 |
| Year: | 1944 |
| Type: | Type 14 |
| Maker: | Nambu |
| Caliber: | 8mm Nambu |
| Condition: | ~93-94% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | 1944 |
| Type: | Frontier Scout |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .22 Magnum |
| Condition: | ~99% |
| Bore: | Mint |
| Year: | 1964 |
| Type: | M101 Dura-Matic |
| Maker: | High Standard |
| Caliber: | .22 LR |
| Condition: | ~97% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | Late 1950's |
| Type: | Sport-King |
| Maker: | High Standard |
| Caliber: | .22 LR |
| Condition: | ~92-93% |
| Bore: | Mint |
| Year: | 1950's |
| Type: | Pants |
| Maker: | German |
| Condition: | Very Good |
| Year: | WW2 |
| Type: | Harness |
| Maker: | Switlik |
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1943 |
| Type: | Medals |
| Maker: | German |
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1930s |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Spreewerk |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | ~85% |
| Bore: | 8.5/10 |
| Year: | 1943 |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | ~65% |
| Bore: | 6.5/10 |
| Year: | 1942 |
| Type: | PP |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 7.65mm |
| Condition: | ~85-90% |
| Bore: | 9/10 |
| Year: | 1945 |
| Type: | PPK |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 7.65mm |
| Condition: | ~96% |
| Bore: | Like-new |
| Year: | 1935 |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Mauser |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | Refinished |
| Bore: | 8/10 |
| Year: | 1944 |
| Type: | Type 14 |
| Maker: | Nambu |
| Caliber: | 8mm Nambu |
| Condition: | ~93-94% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Year: | 1944 |
| Type: | Magazine |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | 38 Super |
| Condition: | Good |
| Year: | WW2 |
| Type: | Magazine |
| Maker: | Saginaw |
| Caliber: | 30 Carbine |
| Condition: | Very Good |
| Year: | WW2 |
| Type: | Magazine |
| Maker: | Various |
| Caliber: | .45 ACP |
| Condition: | Excellent |
| Year: | 1970s |
| Type: | Magazine |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .380 |
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1950s |
| Type: | P.38 |
| Maker: | Walther |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Condition: | ~70% |
| Bore: | 6.5/10 |
| Year: | 1941 |
| Type: | Magazine |
| Maker: | Colt |
| Caliber: | .45 ACP |
| Condition: | Excellent |
| Year: | WW2 |
| Type: | Magazine |
| Maker: | FN |
| Caliber: | 7.65mm |
| Condition: | Very Good |
| Year: | 1920s |
Legacy Collectibles strives to provide quality investment-grade military collectibles to an appreciative public. We believe we sell living history, and honor the veterans who fought and died for our freedoms. We buy and sell collectible firearms and militaria ranging from the Civil War to Desert Storm, specializing in WW1 & WW2. Our goal is to encourage collectors by providing honest descriptions, fair prices, and the best customer service.
We offer a 7 day inspection period and hassle free returns to ensure every customer is happy with whatever they buy from us. Through our YouTube channel, we strive to educate and share the stories behind the artifacts we sell. We hope to raise awareness and understanding for the collector community, as well as encourage new collectors to join the hobby.