Sale
Excellent German Military SACM Model 1935A
$1,595.00
| Year: | WW2 |
| Maker: | SACM |
| Type: | Model 1935A |
| Caliber: | 7.65mm |
| Bore: | 9.5/10 |
| Condition: | ~96% |
Description
5/26/26 - This is an excellent example of a French SACM Model 1935A issued to the Nazi military during WW2. It is all matching with the proper "Waffen 251" military acceptance proof. It has retained about 96% of its original black enamel finish with a few chips in the finish on the front strap and top of the slide (typical), minor high edge wear, and some scratches and marks here and there on the slide. Fitted with period-correct black bakelite grips - small chip on the right side. Comes with one proper magazine. Minty bore. The hold open does not work properly with this magazine.
Specifications
| Sold: | No |
| Hold: | No |
| C&R: | Yes |
| Condition: | ~96% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Maker: | SACM |
| Year: | WW2 |
| Type: | Model 1935A |
| Caliber: | 7.65mm |
HASSLE FREE RETURNS
7 day inspection period on all website purchases.
PLEASE NOTE!
Most of our products are unique. The best way to ensure an item is yours is to purchase it directly off the website.
$1
Every week we put items for sale starting at $1! Click Here to view our Gunbroker page!