SOLD - German Military SACM Model 1935A Rig
| Year: | WW2 |
| Maker: | SACM |
| Type: | Model 1935A |
| Caliber: | 7.65mm |
| Bore: | 9.5/10 |
| Condition: | ~90% |
Description
4/24/26 - This is a French SACM Model 1935A issued to the Nazi military during WW2. It is all matching with the proper "Waffen 251" military acceptance proof. It comes as a rig with one proper magazine and a period-correct leather holster. The holster has been embellished with a Nazi pin, the magazine pouch is missing, and the name "M.N. LEWIS." is scratched onto the back. The same name is lightly scratched into the back strap of the gun. The gun has retained about 90% of its original black enamel finish. There is general high edge wear with general chipping in the finish throughout (typical). There is an area on the left side of the slide where it looks like someone tried to cover up an area of pitting with dull black paint. Fitted with excellent period-correct black bakelite grips. Minty bore.
Specifications
| Sold: | No |
| Hold: | No |
| C&R: | Yes |
| Condition: | ~90% |
| Bore: | 9.5/10 |
| Maker: | SACM |
| Year: | WW2 |
| Type: | Model 1935A |
| Caliber: | 7.65mm |