Sale
SOLD - Very Nice Mauser Model 1937A w/ Matching Bayonet
$2,495.00
| Year: | 1937 |
| Maker: | Mauser |
| Type: | 1937A |
| Caliber: | 8mm Mauser (7.92x57) |
| Bore: | 9/10 |
| Condition: | 90% |
Description
05/26/26 - For sale is a Portuguese Contract Mauser Model 1937A that was diverted to the German Military for WW2. The rifle is in good condition overall with the metal having a nice blued finish with edge wear throughout its parts. The finish has a light frosting over the shiny bluing from age. The barrel and the barrel bands are greying to bare metal. The stock is in great shape but has visible surface dents. The rifle is nearly all matching numbers except the cleaning rod. The bayonet matches the rifle. The bore is very bright with great rifling. There is an import mark under the barrel.
Specifications
| C&R: | Yes |
| Antique: | No |
| Condition: | 90% |
| Bore: | 9/10 |
| Maker: | Mauser |
| Year: | 1937 |
| Type: | 1937A |
| Caliber: | 8mm Mauser (7.92x57) |
HASSLE FREE RETURNS
7 day inspection period on all website purchases.
PLEASE NOTE!
Most of our products are unique. The best way to ensure an item is yours is to purchase it directly off the website.
$1
Every week we put items for sale starting at $1! Click Here to view our Gunbroker page!