Sale
Yugo M48A Mauser - 8mm Mauser (40265)
$650.00
| Year: | Post-WW2 |
| Maker: | Zastava |
| Type: | M48A |
| Caliber: | 8mm Mauser (7.92x57) |
| Bore: | 9/10 |
| Condition: | 97% |
Description
04/08/26 - For sale is a Yugo M48A Mauser chambered in 8mm Mauser. The rifle is a post-war Rework of the FN 1924 Mauser action. The metal has a deep bluing without much wear. The stock is clean and smooth without any cracks or breaks. The bore has strong rifling but is starting to frost over and darken. The rifle has matching numbers on the receiver, bolt, stock, and magazine floor. Import mark on the barrel.
Specifications
| C&R: | Yes |
| Antique: | No |
| Condition: | 97% |
| Bore: | 9/10 |
| Maker: | Zastava |
| Year: | Post-WW2 |
| Type: | M48A |
| Caliber: | 8mm Mauser (7.92x57) |
HASSLE FREE RETURNS
7 day inspection period on all website purchases.
PLEASE NOTE!
Most of our products are unique. The best way to ensure an item is yours is to purchase it directly off the website.
$1
Every week we put items for sale starting at $1! Click Here to view our Gunbroker page!